Menu
Home Page
We want everyone to be in a happy,
healthy and safe learning environment

Extra-Curricular School Clubs

Extra-Curricular Clubs

2019-2020

We have tried to make our extra-curricular clubs page as clear and up to date as possible. 

Please take note of all three school Terms (Autumn, Spring and Summer)

as there are some differences.

 

AUTUMN TERM CLUBS

TERM 1: 2nd Sep - 25th Oct    ~    TERM 2: 4th Nov - 20th Dec   

 

 

LUNCHTIME

AFTER SCHOOL

M

O

N

D

A

Y

 

 

 

Y2 and Y6

12.00 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

RECEPTION and Y1

12.10 - 12.50

Lower Hall (Mrs Williamson)

CHILL OUT CLUB

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

 

 

Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

RUGBY LEAGUE

 

Y4, Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall / Around Alwoodley 

(Miss Rick  Miss Clarke 

Mrs Wyatt  Mrs Fox  Mrs Topp)

RUNNING / FITNESS 

CLUB

 

Y3 and Y4

3.10 - 4.10

HOMEWORK CLUB

Computing Room (Miss Hill  Mrs Walker)

 

Y5 and Y6 - AUTUMN TERM 1

3.15 - 4.15

MUGA (Mrs Denham  Mrs McVittie)

NETBALL CLUB

 

KS2

3.10 - 4.15

Dining Room (Mrs Wray)

COOKING CLUB

Invitation Only - SEN / Vulnerable Pupils

 

 

T

U

E

S

D

A

Y

 

 

Y6

12.30 - 1.10

Goldfish Bowl (Mrs Walker)

CRAFTY CREATIONS

 

KS2

12.15 - 1.00

LIBRARY (Mrs Gibbons)

LIBRARY DROP IN

 

12.00 - 1.00

MUGA (Sports Coach)

BOYS FOOTBALL

TRAINING

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

 

 

Y5 and Y6 - GIRLS KS2

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

CRICKET CLUB

 

KS2

3.15 - 4.00

Top Hall (Miss Freytas  Mrs Weston)

ELASTIC BAND ORCHESTRA

 

 

 

W

E

D

N

E

S

D

A

Y

 

 

Y3, Y4, Y5, and Y6

12.00 - 12.30

Top Hall (Ms Pattenden  Ms Heap)

CHOIR

(extra when concerts)

 

Y2 and Y6

12.00 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

NURSERY

12.30 - 1.00

Library

NURSERY LIBRARY

 

12.10 - 1.10

MUGA (Sports Coach)

GIRLS FOOTBALL

TRAINING

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

Y4, Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

CRICKET CLUB

 

 

 

T

H

U

R

S

D

A

Y

 

 

Y3, Y4, Y5 and Y6

12.00 - 12.40

Maths Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

COME DINE WITH ME

 

KS2

12.10 - 1.00

Top Hall (Mrs Jakes)

DANCE

 

KS2

12.15 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

LIBRARY DROP IN

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

Y6

12.50 - 1.00

Miss Rick's Classroom (Miss Rick)

YOGA

 

12.10 - 12.30

Mr Coltman

GREEN TEAM

 

Y3- AUTUMN 2, SPRING AND SUMMER

12.30 - 1.10

Computing Room (Mrs Lambert)

MATHLETICS CLUB

Invitation Only - SEN / Vulnerable Pupils

 

 

 

Y5 and Y6

3.10 - 4.10

Computing Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

HOMEWORK CLUB

 

F

R

I

D

A

Y

 

 

Y1, Y2, Y3, Y4, Y5, and Y6

12.10 - 1.10

Maths Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

SCHOOL COUNCIL

(voted by each individual class

for one term in office) 

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

Parent and Child AUTUMN 2

3.15 - 4.15

Mrs Nundy

FAMILY ART CLUB

 

 

SPRING TERM CLUBS

TERM 1: 7th Jan - 14th Feb   ~   TERM 2: 24th Feb - 3rd April  

 

 

LUNCHTIME

AFTER SCHOOL

M

O

N

D

A

Y

 

 

Y2 and Y6

12.00 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

RECEPTION and Y1

12.10 - 12.50

Lower Hall (Mrs Williamson)

CHILL OUT CLUB

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

RECEPTION and Y1 - SPRING TERM 1

12.00 - 12.30

Rec (Ash)  (Mrs Thompson)

STORY AND DRAMA CLUB

 

 

 

 

Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

RUGBY LEAGUE

 

Y4, Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall / Around Alwoodley 

(Miss Rick  Miss Clarke 

Mrs Wyatt  Mrs Fox  Mrs Topp)

RUNNING / FITNESS 

CLUB

 

Y3 and Y4

3.10 - 4.10

Computing Room (Miss Hill  Mrs Walker)

HOMEWORK CLUB

 

Y5 and Y6 - SPRING TERM 2

3.15 - 4.15

MUGA (Mrs DENHAM  Mrs McVittie)

NETBALL CLUB

 

RECEPTION - SPRING TERM 2

3.15 - 4.00

Reception Classroom (Mrs Thompson)

SPANISH CLUB

 

KS1 - SPRING TERM 1

3.10 - 4.00

Y1 Classroom (Mrs Black  Miss Rick)

WORLD ART

 

 

T

U

E

S

D

A

Y

 

 

KS2

12.15 - 1.00

LIBRARY (Mrs Gibbons)

LIBRARY DROP IN

 

12.00 - 1.00

MUGA (Sports Coach)

BOYS FOOTBALL

TRAINING

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

Y3 and Y4

12.30 - 1.00

4VL (Miss Laxton)

BOARD GAMES CLUB

 

Y3 and Y5

1.10 - 1.30

LIBRARY (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

 

 

Y5 and Y6 - GIRLS KS2

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

CRICKET CLUB

 

KS2

3.15 - 4.00

Top Hall (Miss Freytas  Mrs Weston)

ELASTIC BAND ORCHESTRA

 

RECEPTION - SPRING TERM 2

3.15 - 4.15

Reception Classroom (Mrs Thompson)

SPANISH CLUB

 

 

W

E

D

N

E

S

D

A

Y

 

 

Y3, Y4, Y5, and Y6

12.00 - 12.30

Top Hall (Ms Pattenden  Ms Heap)

CHOIR

(extra when concerts)

 

Y2 and Y6

12.00 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

12.0 - 1.00

MUGA (Sports Coach)

GIRLS FOOTBALL

TRAINING

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

Y4, Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

CRICKET CLUB

 

 

 

T

H

U

R

S

D

A

Y

 

Y3, Y4, Y5 and Y6

12.00 - 12.40

Maths Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

COME DINE WITH ME

 

Nursery

11.30-12.00

Dining Hall and Nursery (Mrs Donno)

BUDDY GROUP

 

KS1 - KS2

12.10-12.35

(Mr Coltman)

GREEN TEAM

 

KS2

12.10 - 1.00

Top Hall (Mrs Jakes)

DANCE

 

KS2

12.15 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

LIBRARY DROP IN

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

Y6

12.10 - 12.40

Outside (Mrs Wray)

GARDENING CLUB

Invitation Only - SEN / Vulnerable Pupils

 

Y3- AUTUMN 2, SPRING AND SUMMER

12.30 - 1.10

Computing Room (Mrs Lambert)

MATHLETICS CLUB

Invitation Only - SEN / Vulnerable Pupils

 

Y6- SPRING TERM 1

12.50 - 1.00

Miss Rick's Classroom (Miss Rick)

YOGA

 

 

Early Years (Spring 2)

3.15-4.00

Mrs Donno

EAL WORKSHOP

 

Y5 and Y6

3.10 - 4.10

Computing Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

HOMEWORK CLUB

 

Y3 and Y4

3.10 - 4.10

Hall (Miss McLaughlan)

DRAMA CLUB

 

F

R

I

D

A

Y

 

 

Y1, Y2, Y3, Y4, Y5, and Y6

12.10 - 1.10

Maths Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

SCHOOL COUNCIL

(voted by each individual class

for one term in office) 

 

KS2

12.15 - 1.00

Various Locations (Mr Manning)

TOURNAMENT PRACTICE

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

Y3 and Y5

1.10 - 1.30

Library (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

 

Parent and Child SPRING 1

3.15 - 4.15

Mrs Nundy

FAMILY ART CLUB

 

 

SUMMER TERM CLUBS

TERM 1: 20th April - 22nd May   ~   TERM 2: 1st June - 16th July

 

 

LUNCHTIME

AFTER SCHOOL

M

O

N

D

A

Y

 

 

Y2 and Y6

12.00 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

RECEPTION and Y1

12.10 - 12.50

Lower Hall (Mrs Williamson)

CHILL OUT CLUB

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

 

Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

RUGBY LEAGUE

 

Y4, Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall / Around Alwoodley 

(Miss Rick  Miss Clarke 

Mrs Wyatt  Mrs Fox  Mrs Topp)

RUNNING / FITNESS 

CLUB

 

Y3 and Y4

3.10 - 4.10

HOMEWORK CLUB

Computing Room (Miss Hill  Mrs Walker)

 

Y5 and Y6 - SUMMER TERM 1

3.15 - 4.15

MUGA (Mrs Denham  Mrs McVittie)

NETBALL CLUB

 

RECEPTION Group 1 - SUMMER TERM 1

3.10 - 4.10

Around School (Mrs Thompson)

NATURE CLUB

 

RECEPTION Group 2 - SUMMER TERM 2

3.10 - 4.10

Around School (Mrs Thompson)

NATURE CLUB

 

 

 

T

U

E

S

D

A

Y

 

 

Y3, Y4, Y5 and Y6

12.00 - 12.40

Maths Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

COME DINE WITH ME

 

KS2

12.15 - 1.00

LIBRARY (Mrs Gibbons)

LIBRARY DROP IN

 

12.00 - 1.00

MUGA (Sports Coach)

BOYS FOOTBALL

TRAINING

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

 

 

Y5 and Y6 - GIRLS KS2

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Loudon)

CRICKET CLUB

 

KS2

3.15 - 4.00

Top Hall (Miss Freytas  Mrs Weston)

ELASTIC BAND ORCHESTRA

 

Y4

3.10 - 4.15

4JM (Mr Moorhouse)

IPAD CLUB

 

SUMMER TERM 1

3.10 - 4.00

Rec (Mrs Fox)

SIGN LANGUAGE

 

 

W

E

D

N

E

S

D

A

Y

 

 

Y3, Y4, Y5, and Y6

12.00 - 12.30

Top Hall (Ms Pattenden  Ms Heap)

CHOIR

(extra when concerts)

 

Y2 and Y6

12.00 - 1.00

Library (Mrs Gibbons)

READING BUDDIES

 

12.00 - 1.00

MUGA (Sports Coach)

GIRLS FOOTBALL

TRAINING

Invitation Only

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

Y4, Y5 and Y6

3.15 - 4.15

Top Hall (Mr Manning)

CRICKET CLUB

 

T

H

U

R

S

D

A

Y

 

 

Y1, Y2, Y3, Y4, Y5, and Y6

12.10 - 1.10

Maths Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

SCHOOL COUNCIL

(voted by each individual class

for one term in office) 

 

KS1 - KS2

12.10 - 12.35

(Mr Coltman)

GREEN TEAM

 

KS2

12.10 - 1.00

Top Hall (Mrs Jakes)

DANCE

 

KS2

12.15 - 1.00

LIBRARY (Mrs Gibbons)

LIBRARY DROP IN

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

Y3 - SUMMER TERM 1

12.30 - 1.10

Computing Room (Mrs Lambert)

MATHLETICS CLUB

 

 

Y5 and Y6

3.10 - 4.10

Computing Room (Mrs Wyatt  Mrs Walker)

HOMEWORK CLUB

 

 

F

R

I

D

A

Y

 

 

Y3 and Y4

12.50 - 1.00

Field (Miss Pitter)

RUN 1K A DAY

 

 

 

Top